X
تبلیغات
معرفی کتاب از بزرگ علوی
نظر شما راجب این سایت ؟

آهنگ

...به سایت خودتون خوش اومدید... onLoad and onUnload Example

...برای بهتر اجراشدن امکانات از مرور گر اکسپلورر استفاده نمایید...

میرزا:

انتشارات نگاه

باز هم يك مجموعه داستان كوتاه ديگه كه داستان هاي ميرزا ، احسن القصص ، يكه و تنها و وبا را قبل تعريف كردم مي مونه دو تا داستان ديگه .

آب : جعفر دهاتي اي را به ايد مي اورد كه كنار جاده از بي آبي در حال جان كندن بود .
دربدر : دختري به نام نرگس كه همسر مرد ثروت مندي مي شود ولي روزي مي فهمد بايد خودش درامد داشته باشد .

يك مجموعه داستان كوتاه ديگه كه مجموعه خوبي هم بود .

در مورد آقاي علوي اينو بگم كه پدرش تاجر بوده و با آلمان داد و ستد داشته حين جنگ جهاني اول اونجا بوده و بعد جنگ هم همون جا مي مونه و نهايتا به دليل ورشكستگي خودكشي مي كنه .

چمدان:

انتشارات جاويدان

اين كتاب هم مجموعه اي از داستان هاي كوتاه هست كه چمدان ، قربانی ، عروس هزارداماد ، تاریخچه اتاق من و سرباز سربی را قبل معرفي كردم و مي مونه يك داستان ديگه .

مردی که پالتوی شیک تنش بود : در مورد يكي از جوانان روشن فكر كه در مورد پارچه و انتخاب پالتويش زياد حرف مي زند و روزي اين حرف ها را مقاله مي كند .

بد نيست ولي به نظرم مي ياد اون گزيده داستان هاي علوي بهترين انتخاب براي خوندن داستان كوتاه هاي ايشون هست اگر قدصش را داريد .

آقاي علوي در زمان كودتاي 28 مرداد از ايران خارج مي شوند و به آلمان مي روند و تا زمان انقلاب هم همون جا بودند اما بعد از انقلاب يك سفري به ايران مي كنند هر چند نهايتا دوباره به آلمان بر مي گردند

خاطرات بزرگ علوی:

نتشارات دنياي كتاب

داشتم كتاب هاي آقاي علوي را مي خوندم چشمم به عنوان اين كتاب خورد و گفتم مي تونه چيز جالبي باشه زندگي نامشون اما نه افتضاح بود خيلي بدم اومد من دنبال يك زندگي نامه بودم اما اين كتاب مصاحبه است آقاي حميد احمدي باهاشون مصاحبه كردن و عين مصاحبه ها به صورت سوال جواب نقل شده جذابيت ادبي نداره و چون حالت سوال جواب پيش مي ره و زندگي آقاي علوي هم آميخته با سياست بوده خوب اين خودش باعث مي شه خيلي حال و هواي سياسي بگيره و از افراد مختلف و عقايدشون صحبت هايي بشه . من زمينه اطلاعات سياسيم خيلي پايينه كسي را نمي شناسم و براي همين اين سوال جواب ها گيجم مي كرد و اصلا برام جذاب نبود در هر صورت نتونستم كتاب را بخونم فقط مقادير كميش كه حس مي كردم جذاب تره در همين حد .

پنجاه و سه نفر:

گفتم که بزرگ علوی جز سیاسیون ایران و از بنیانگذاران حذب توده بوده و مدتی در زندان های رضاشاه به سر می بره . این کتاب شرحی از دروان زندانش هست . 53 نفری که به جرم کمونیست بودن و آشنا بودن با دکتر ارانی به زندان می افتند و آنچه برایشان رخ می دهد و نحوه آزادیشون .

افتضاح بود خیلی بدم اومد . کتاب هایی که شرح دوران زندان باشند زیادند و البته اغلبشون چون واقعی هستند کتاب های جالب و تاثرگذاری هم هستند ولی این کتاب به هیچ عنوان یعنی دنبال هیچ نشونه ادبی توی کتاب نباشید . شبیه این حالت هست که یک عالمه حرف و کینه توی دلتون جمع باشه و بعد حس کنید خوب من قلم دارم بقیه ندارند پس انتقام می گیرم همه کتاب تعریف از خودش و بدگویی و بدهنی در مورد زندان بان ها هست خوب صد درصد اون ها مشکل داشتند ولی ما منتظر خوندن شرح وقایع و درک بدی زندان بان ها و قاضیان امور هستیم نه این نحو پرخاشگری یعنی اصلا نمی یاد وقایع را داستان وار یا با نثر زیبایی بیان کنه بلکه بیشتر شبیه یک آدم عصبی هست که بعد دعوا می خواد از خودش دفاع کنه . یک عالمه هم از کمونیست و عقایدش دفاع کرده و به به و چه چه کرده برای این حذب . نمی دونم اصلا با این همه تعریف از کمونیسم که داره چرا کتاب ممنوع اعلام نشده .

آقای علوی یک پسر داره به اسم مانی . اسم قشنگیه خوشم می آید .

ورق پاره های زندان:

انتشارات نگاه

داستان های پادنگ ، انتظار ، عفو عمومی و رقص مرگ را قبلا تعریف کردم می مونه یک داستان دیگه به نام ستاره ی دنباله دارکه در مورد ایرج و روشن است ایرج یک انقلابی ضد رژیم شاه است که در روز عروسیش دستگیر شده و به زندان می رود .

یک مجموعه ای از داستان های مربوط به زندان و زندانیان ، چگونگی اسیر شدن و یا شرح روزگارشون توی زندان . مجموعه خوبیه و به هر حال برگرفته از واقعیات زندگی .

پدر آقای علوی نماینده مجلس بوده و مادرش هم نوه آیت ا... طباطبایی بوده و هر دو از مشروطه خواهان بودند خوب طبیعیه پسرشون هم سیاسی بشه دیگه !
:: دسته موضوعات : معرفی کتاب ،
نویسنده :
تاریخ ارسال پست : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۱